Cost of Living in Rajahmundry

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$352
$872
🛋️ Without rent
$234
$679
🏨 Rent & Utilities
$118
$194
🍽️ Food
$158
$412
🚐 Transport
$39
$114
💳 Monthly salary after tax
$519
😀 Quality of life
34
🏙️ Population
342K

The average cost of living in Rajahmundry is $352, which is in the top 3% of the least expensive cities in the world, ranked 9041st out of 9294 in our global list, 67th out of 220 in India, and 6th out of 22 in Andhra Pradesh.

The median after-tax salary is $519, which is enough to cover living expenses for 1.5 months. Ranked 7882nd (TOP 85%) in the list of best places to live in the world and 146th best city to live in India, and 15th most liveable city in Andhra Pradesh. With an estimated population of 342K, Rajahmundry is the 121st largest city in India.

✈️ Closest airport 14 km Rajahmundry Airport
😷 Air quality Moderate 33.4 µg/m³
🎓 Best university rank 7280 Adikavi Nannaya University
Cost of living in Rajahmundry infographic

Share this infographic!

Prices in Rajahmundry

Prices for goods and services in Rajahmundry are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$2.04
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$7.83
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.14
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.69
 Cappuccino
$2.59
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.44
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$117
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$68.8
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$220
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$117
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$31.9
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$48.4
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$7.96
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
7.98%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1439
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$831
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.36
🎟️ Monthly ticket local transport
$5.82
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$9.94
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.25
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.79
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.56
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.67
🥚 Eggs, x12
$0.76
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.49
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.17
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$3.03
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.61
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.72
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.19
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.43
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.41
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.51
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.24
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.6
🚬 Cigarette pack
$3.58
💊 Cold medicince, 1 week
$4.63
🧴 Hair Shampoo
$2.42
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.02
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.95
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$7.81
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$1.75
👩‍⚕️ Doctor's visit
$12.7
💇 Haircut, simple
$1.72
👖 Brand Jeans
$32.9
👟 Brand Sneakers
$45.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$46.2
🏫 International Primary School, 1 year
$1883

Cost of living in other countries

Cost of living