Cost of Living in Yverdon-les-Bains

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$3123
$6869
🛋️ Without rent
$1355
$4542
🏨 Rent & Utilities
$1768
$2327
🍽️ Food
$962
$2522
🚐 Transport
$124
$341
💳 Monthly salary after tax
$7030
😀 Quality of life
79
🏙️ Population
30.2K

The average cost of living in Yverdon-les-Bains is $3123, which is in the top 1% of the most expensive cities in the world, ranked 138th out of 9294 in our global list and 28th out of 50 in Switzerland.

The median after-tax salary is $7030, which is enough to cover living expenses for 2.3 months. Ranked 840th (TOP 9%) in the list of best places to live in the world and 44th best city to live in Switzerland. With an estimated population of 30.2K, Yverdon-les-Bains is the 25th largest city in Switzerland.

✈️ Closest airport 22 km Payerne Air Base
😷 Air quality Excellent 7.9 µg/m³
Cost of living in Yverdon-les-Bains infographic

Share this infographic!

Prices in Yverdon-les-Bains

Prices for goods and services in Yverdon-les-Bains are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$31.1
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$113
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$17.4
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$10
 Cappuccino
$6.63
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$5.8
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1342
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1571
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$2228
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1926
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$180
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$278
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$62.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
2.77%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$15835
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$8113
Transportation
🚌 Local transport ticket
$4.05
🎟️ Monthly ticket local transport
$101
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$46.2
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$2.21
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.25
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$3.68
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$5.06
🥚 Eggs, x12
$7.97
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$24.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$28.8
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$44.3
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.8
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.6
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.09
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$5.97
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$3.08
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.85
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.99
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$3.29
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$14.9
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.51
🚬 Cigarette pack
$11.9
💊 Cold medicince, 1 week
$16.7
🧴 Hair Shampoo
$6.14
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$4.32
👄 Toothpaste, 1 tube
$4.77
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$99
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$24.4
👩‍⚕️ Doctor's visit
$133
💇 Haircut, simple
$39.1
👖 Brand Jeans
$138
👟 Brand Sneakers
$177
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$2356
🏫 International Primary School, 1 year
$23795

Cost of living in other countries

Cost of living