Cost of Living in Geneva, Switzerland

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$2883
$7006
🛋️ Without rent
$1077
$3674
🏨 Rent & Utilities
$1805
$3332
🍽️ Food
$749
$1973
🚐 Transport
$116
$321
💳 Monthly salary after tax
$6479
😀 Quality of life
93
🏙️ Population
202K

The average cost of living in Geneva is $2883, which is in the top 0.4% of the most expensive cities in the world, ranked 41st out of 9294 in our global list and 2nd out of 50 in Switzerland.

The median after-tax salary is $6479, which is enough to cover living expenses for 2.2 months. Ranked 36th (TOP 0.4%) in the list of best places to live in the world and 2nd best city to live in Switzerland. With an estimated population of 202K, Geneva is the 2nd largest city in Switzerland.

✈️ Closest airport 5 km Geneva Cointrin International Airport
😷 Air quality Moderate 12.4 µg/m³
🎓 Best university rank 168 University of Geneva
Cost of living in Geneva infographic

Share this infographic!

Prices in Geneva

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$22.4
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$97.9
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$15.7
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$7.29
 Cappuccino
$4.56
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$4.2
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1883
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1590
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$3964
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$2912
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$101
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$154
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$56.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
1.2%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$14475
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$10887
Transportation
🚌 Local transport ticket
$3.05
🎟️ Monthly ticket local transport
$71.3
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$33.8
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.94
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.68
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.77
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.67
🥚 Eggs, x12
$6.55
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$21.7
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$21.5
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$40.6
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.51
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.58
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.72
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.88
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.01
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.78
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.8
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.96
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$14.7
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.08
🚬 Cigarette pack
$8.83
💊 Cold medicince, 1 week
$13.9
🧴 Hair Shampoo
$4.74
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.73
👄 Toothpaste, 1 tube
$3.72
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$66.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$18.8
👩‍⚕️ Doctor's visit
$127
💇 Haircut, simple
$28.6
👖 Brand Jeans
$108
👟 Brand Sneakers
$124
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1850
🏫 International Primary School, 1 year
$23246

Geneva hotels map