Cost of Living in Lugano

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$2585
$5961
🛋️ Without rent
$1140
$3670
🏨 Rent & Utilities
$1445
$2291
🍽️ Food
$812
$2145
🚐 Transport
$100
$274
💳 Monthly salary after tax
$5626
😀 Quality of life
72
🏙️ Population
63.2K

The average cost of living in Lugano is $2585, which is in the top 6% of the most expensive cities in the world, ranked 562nd out of 9294 in our global list and 39th out of 50 in Switzerland.

The median after-tax salary is $5626, which is enough to cover living expenses for 2.2 months. Ranked 1925th (TOP 21%) in the list of best places to live in the world and 48th best city to live in Switzerland. With an estimated population of 63.2K, Lugano is the 9th largest city in Switzerland.

✈️ Closest airport 4 km Lugano Airport
😷 Air quality Good 12 µg/m³
🎓 Best university rank 1156 University of Italian-speaking Switzerland
Cost of living in Lugano infographic

Share this infographic!

Prices in Lugano

Prices for goods and services in Lugano are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$21.5
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$86.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$17.1
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$7.02
 Cappuccino
$4.55
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$4.22
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1483
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1146
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$2564
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1823
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$165
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$254
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$66.6
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
2.52%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$15137
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$12860
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.74
🎟️ Monthly ticket local transport
$88.4
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$35
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$2.21
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.74
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$3.22
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.24
🥚 Eggs, x12
$8.03
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$25.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$23.9
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$47.7
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.17
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.51
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.07
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.75
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.64
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.48
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.81
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.48
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$17.1
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.91
🚬 Cigarette pack
$8.99
💊 Cold medicince, 1 week
$18.5
🧴 Hair Shampoo
$5.58
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.36
👄 Toothpaste, 1 tube
$4.61
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$101
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$18.6
👩‍⚕️ Doctor's visit
$124
💇 Haircut, simple
$33.6
👖 Brand Jeans
$113
👟 Brand Sneakers
$136
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1206
🏫 International Primary School, 1 year
$22090

Cost of living in other countries

Cost of living