Skip to content

Cost of Living in Kunduz | Afghanistan

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$325
$751
🛋️ Without rent
$193
$534
🏨 Rent & Utilities
$132
$216
🍽️ Food
$138
$352
🚐 Transport
$25.1
$68.1
💳 Monthly salary after tax
$245
🏙️ Population
269k

The average cost of living in Kunduz is $325, which is in the top 1% of the least expensive cities in the world, ranked 9154th out of 9294 in our global list and 6th out of 12 in Afghanistan.

The median after-tax salary is $245, which is enough to cover living expenses for 0.8 months. Ranked 9171st (TOP 99%) in the list of best places to live in the world and 6th best city to live in Afghanistan. With an estimated population of 269k, Kunduz is the 5th largest city in Afghanistan.

Why living in Kunduz is so expensive? Because we have a developed country lifestyle as a reference and in some least developed countries maintaining such a standard of living is hard and expensive. Thus, living costs in Kunduz for locals and expats differ significantly.

✈️ Closest airport9 kmKonduz Airport
😷 Air qualityUnhealthy59.3 µg/m³
🎓 Best university rank15934Kunduz University
Cost of living in Kunduz infographic

Prices in Kunduz

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$2.6
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$9.17
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.36
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.35
☕ Cappuccino
$0.87
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.36

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.56
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.29
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.36
🥚 Eggs, x12
$1.01
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$3.84
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.54
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$4.62
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.05
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.01
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.09
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.57
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.38
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.38
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.23
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.79
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.52
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.92
🚬 Cigarette pack
$1.03
💊 Cold medicince, 1 week
$2.21
🧴 Hair Shampoo
$2.98
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.02
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.27

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.22
🎟️ Monthly ticket local transport
$16.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$4.98
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.7

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$90.5
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$47.5
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$193
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$109
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$26.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$40.5
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$50
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
10.16%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$537
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$252

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$7.69
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$1.9
👩‍⚕️ Doctor's visit
$13.9
💇 Haircut, simple
$2.58
👖 Brand Jeans
$17.4
👟 Brand Sneakers
$32
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$20.7
🏫 International Primary School, 1 year
$1013