Cost of Living in Lahore

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$360
$825
🛋️ Without rent
$203
$566
🏨 Rent & Utilities
$157
$259
🍽️ Food
$125
$315
🚐 Transport
$43
$119
💳 Monthly salary after tax
$147
😀 Quality of life
48
🏙️ Population
11.1M

The average cost of living in Lahore is $360, which is in the top 4% of the least expensive cities in the world, ranked 8899th out of 9294 in our global list and 2nd out of 36 in Pakistan.

The median after-tax salary is $147, which is enough to cover living expenses for 0.4 months. Ranked 6307th (TOP 68%) in the list of best places to live in the world and 4th best city to live in Pakistan. With an estimated population of 11.1M, Lahore is the 2nd largest city in Pakistan.

✈️ Closest airport 6 km Walton Airport
😷 Air quality Unhealthy 86.5 µg/m³
🎓 Best university rank 1240 University of the Punjab
Cost of living in Lahore infographic

Share this infographic!

Prices in Lahore

Prices for goods and services in Lahore are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$1.92
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$11.4
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.15
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.52
 Cappuccino
$1.99
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.21
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$150
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$90
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$249
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$168
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$37.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$57.2
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$17.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
12.24%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$408
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$248
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.17
🎟️ Monthly ticket local transport
$8.13
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.57
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.74
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.56
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.44
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.61
🥚 Eggs, x12
$0.77
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.14
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.42
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$3.53
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.61
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.56
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.46
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.26
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.32
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.18
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.77
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$8.96
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.25
🚬 Cigarette pack
$1.24
💊 Cold medicince, 1 week
$1.1
🧴 Hair Shampoo
$2
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.83
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.7
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$16.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.17
👩‍⚕️ Doctor's visit
$8.06
💇 Haircut, simple
$2.16
👖 Brand Jeans
$13.4
👟 Brand Sneakers
$49.5
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$46.1
🏫 International Primary School, 1 year
$1071

Lahore hotels map

Lahore Cost of Living comparison