Cost of Living in Lucknow

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$430
$995
🛋️ Without rent
$264
$725
🏨 Rent & Utilities
$166
$270
🍽️ Food
$173
$439
🚐 Transport
$47.8
$130
💳 Monthly salary after tax
$496
😀 Quality of life
51
🏙️ Population
3.38M

The average cost of living in Lucknow is $430, which is in the top 7% of the least expensive cities in the world, ranked 8686th out of 9294 in our global list, 18th out of 220 in India, and 3rd out of 18 in Uttar Pradesh.

The median after-tax salary is $496, which is enough to cover living expenses for 1.2 months. Ranked 5960th (TOP 64%) in the list of best places to live in the world and 34th best city to live in India, and 3rd most liveable city in Uttar Pradesh. With an estimated population of 3.38M, Lucknow is the 11th largest city in India.

✈️ Closest airport11 kmChaudhary Charan Singh International Airport
😷 Air qualityUnhealthy86.2 µg/m³
🎓 Best university rank1773University of Lucknow
Cost of living in Lucknow infographic

Share this infographic!

Prices in Lucknow

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$3.58
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$13.4
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.88
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.79
 Cappuccino
$2.17
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.5
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$158
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$113
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$259
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$192
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$35.9
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$55.4
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$8.54
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
8.96%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$904
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$588
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.41
🎟️ Monthly ticket local transport
$12.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$1.89
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.13
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.72
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.4
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.52
🥚 Eggs, x12
$0.96
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.91
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.71
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.98
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.77
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.66
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.9
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.5
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.36
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.52
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.27
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.07
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$10.6
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.08
🚬 Cigarette pack
$3.76
💊 Cold medicince, 1 week
$1.7
🧴 Hair Shampoo
$3.64
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.19
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.37
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$20
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.57
👩‍⚕️ Doctor's visit
$11
💇 Haircut, simple
$2.85
👖 Brand Jeans
$29.5
👟 Brand Sneakers
$46.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$44.2
🏫 International Primary School, 1 year
$1127

Lucknow hotels map

Lucknow Cost of Living comparison