Cost of Living in Bhagalpur

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$270
$758
🛋️ Without rent
$208
$597
🏨 Rent & Utilities
$62.1
$161
🍽️ Food
$154
$404
🚐 Transport
$22.9
$66.2
💳 Monthly salary after tax
$155
😀 Quality of life
38
🏙️ Population
410K

The average cost of living in Bhagalpur is $270, which is in the top 0.1% of the least expensive cities in the world, ranked 9284th out of 9294 in our global list, 215th out of 220 in India, and 6th out of 6 in Bihar.

The median after-tax salary is $155, which is enough to cover living expenses for 0.6 months. Ranked 7439th (TOP 80%) in the list of best places to live in the world and 91st best city to live in India, and 2nd most liveable city in Bihar. With an estimated population of 410K, Bhagalpur is the 110th largest city in India.

✈️ Closest airport 152 km Darbhanga Airport
😷 Air quality Unhealthy 71.9 µg/m³
🎓 Best university rank 5476 Tilka Manjhi Bhagalpur University
Cost of living in Bhagalpur infographic

Share this infographic!

Prices in Bhagalpur

Prices for goods and services in Bhagalpur are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$3.01
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$9.66
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.58
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2
 Cappuccino
$1.51
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.29
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$48.8
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$37.8
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$144
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$127
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$14.6
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$22.7
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$7.53
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
5.02%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1177
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$776
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.3
🎟️ Monthly ticket local transport
$4.81
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.91
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.27
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.64
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.44
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.51
🥚 Eggs, x12
$1.05
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.18
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.51
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.35
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.36
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.66
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.07
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.69
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.29
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.35
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.23
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.97
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$6.65
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.69
🚬 Cigarette pack
$2.67
💊 Cold medicince, 1 week
$4.72
🧴 Hair Shampoo
$2.41
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.78
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.14
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$13.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$1.5
👩‍⚕️ Doctor's visit
$7.96
💇 Haircut, simple
$2.84
👖 Brand Jeans
$23.5
👟 Brand Sneakers
$39.5
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$29.9
🏫 International Primary School, 1 year
$1924

Cost of living in other countries

Cost of living