Cost of Living in Baramulla

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$279
$777
🛋️ Without rent
$207
$581
🏨 Rent & Utilities
$71.5
$196
🍽️ Food
$159
$413
🚐 Transport
$14.1
$38.7
💳 Monthly salary after tax
$395
😀 Quality of life
35
🏙️ Population
168K

The average cost of living in Baramulla is $279, which is in the top 0.2% of the least expensive cities in the world, ranked 9276th out of 9294 in our global list, 210th out of 220 in India, and 3rd out of 3 in Jammu and Kashmir.

The median after-tax salary is $395, which is enough to cover living expenses for 1.4 months. Ranked 7817th (TOP 84%) in the list of best places to live in the world and 135th best city to live in India, and 3rd most liveable city in Jammu and Kashmir. With an estimated population of 168K, Baramulla is the 192nd largest city in India.

✈️ Closest airport 46 km Sheikh ul Alam International Airport
😷 Air quality Moderate 34.2 µg/m³
Cost of living in Baramulla infographic

Share this infographic!

Prices in Baramulla

Prices for goods and services in Baramulla are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$3.03
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$12.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$6.99
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.16
 Cappuccino
$1.51
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.48
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$64.5
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$42.9
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$180
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$158
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$18.3
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$28.1
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$5.99
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
9.01%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3122
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2577
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.24
🎟️ Monthly ticket local transport
$9.91
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.16
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.59
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.48
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.4
🥚 Eggs, x12
$0.88
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$3
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.63
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$4.84
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.21
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.2
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.21
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.36
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.24
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.42
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.16
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.17
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.66
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.59
🚬 Cigarette pack
$2.21
💊 Cold medicince, 1 week
$2.81
🧴 Hair Shampoo
$2.19
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.64
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.91
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$18
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.07
👩‍⚕️ Doctor's visit
$8.07
💇 Haircut, simple
$3.47
👖 Brand Jeans
$12
👟 Brand Sneakers
$42.5
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$60.8
🏫 International Primary School, 1 year
$962

Cost of living in other countries

Cost of living