Skip to content

Cost of Living in Korce | Albania

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$650
$1649
🛋️ Without rent
$401
$1255
🏨 Rent & Utilities
$249
$394
🍽️ Food
$202
$539
🚐 Transport
$44.8
$121
💳 Monthly salary after tax
$405
🏙️ Population
51.2k

The average cost of living in Korce is $650, which is in the top 30% of the least expensive cities in the world, ranked 6489th out of 9294 in our global list and 2nd out of 10 in Albania.

The median after-tax salary is $405, which is enough to cover living expenses for 0.6 months. Ranked 7883rd (TOP 85%) in the list of best places to live in the world and 8th best city to live in Albania. With an estimated population of 51.2k, Korce is the 8th largest city in Albania.

✈️ Closest airport63 kmOhrid St. Paul the Apostle Airport
😷 Air qualityModerate19.1 µg/m³
🎓 Best university rank12799Fan S. Noli University of Korce
Cost of living in Korce infographic

Prices in Korce

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$5.41
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$16
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$6.28
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.11
☕ Cappuccino
$1.24
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.54

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.91
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.52
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.77
🥚 Eggs, x12
$1.52
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.24
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$5.29
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.89
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.6
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.85
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.91
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.86
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.49
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.25
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.34
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.38
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.24
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.03
🚬 Cigarette pack
$2.04
💊 Cold medicince, 1 week
$5.61
🧴 Hair Shampoo
$3.34
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.33
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.8

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.27
🎟️ Monthly ticket local transport
$46
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$14.5
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.29

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$347
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$172
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$876
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$202
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$28.3
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$43.4
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$13.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.73%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$961
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$700

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$22
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$12.8
👩‍⚕️ Doctor's visit
$180
💇 Haircut, simple
$2.62
👖 Brand Jeans
$50.9
👟 Brand Sneakers
$55.7
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$91.1
🏫 International Primary School, 1 year
$1429