Cost of Living in Annaba

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$459
$1137
🛋️ Without rent
$302
$871
🏨 Rent & Utilities
$156
$266
🍽️ Food
$236
$624
🚐 Transport
$13.7
$38.9
💳 Monthly salary after tax
$288
😀 Quality of life
32
🏙️ Population
257K

The average cost of living in Annaba is $459, which is in the top 5% of the least expensive cities in the world, ranked 8827th out of 9294 in our global list and 7th out of 30 in Algeria.

The median after-tax salary is $288, which is enough to cover living expenses for 0.6 months. Ranked 7856th (TOP 85%) in the list of best places to live in the world and 11th best city to live in Algeria. With an estimated population of 257K, Annaba is the 7th largest city in Algeria.

✈️ Closest airport 9 km Annaba Rabah Bitat Airport
😷 Air quality Good 10.5 µg/m³
🎓 Best university rank 4201 University of Annaba
Cost of living in Annaba infographic

Share this infographic!

Prices in Annaba

Prices for goods and services in Annaba are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$2.68
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$29.3
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.77
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.75
 Cappuccino
$1.31
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.69
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$139
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$99.4
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$270
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$186
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$28.2
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$42.9
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$20.9
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
5.73%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$850
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$564
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.16
🎟️ Monthly ticket local transport
$4.97
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.9
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.33
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.92
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.27
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.59
🥚 Eggs, x12
$1.93
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.75
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.44
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$18.7
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.44
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$3.14
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.92
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.7
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.63
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.35
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.21
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.05
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$6.67
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.99
🚬 Cigarette pack
$2.86
💊 Cold medicince, 1 week
$5.07
🧴 Hair Shampoo
$2.52
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.81
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.22
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$21.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$1.76
👩‍⚕️ Doctor's visit
$14.9
💇 Haircut, simple
$2.37
👖 Brand Jeans
$52.5
👟 Brand Sneakers
$63.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$35.6
🏫 International Primary School, 1 year
$2884

Cost of living in other countries

Annaba

Cost of living