Cost of Living in El Eulma

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$394
$1006
🛋️ Without rent
$263
$766
🏨 Rent & Utilities
$131
$240
🍽️ Food
$195
$513
🚐 Transport
$14.1
$38
💳 Monthly salary after tax
$269
😀 Quality of life
34
🏙️ Population
155K

The average cost of living in El Eulma is $394, which is in the top 3% of the least expensive cities in the world, ranked 8981st out of 9294 in our global list and 18th out of 30 in Algeria.

The median after-tax salary is $269, which is enough to cover living expenses for 0.7 months. Ranked 7855th (TOP 85%) in the list of best places to live in the world and 13th best city to live in Algeria. With an estimated population of 155K, El Eulma is the 20th largest city in Algeria.

✈️ Closest airport 33 km Ain Arnat Airport
😷 Air quality Good 11.6 µg/m³
🎓 Best university rank 10847 University of Setif 2
Cost of living in El Eulma infographic

Share this infographic!

Prices in El Eulma

Prices for goods and services in El Eulma are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$2.28
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$15.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.77
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.13
 Cappuccino
$0.63
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.49
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$114
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$77.5
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$250
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$165
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$22.3
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$34.9
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$23.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.45%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1228
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$748
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.21
🎟️ Monthly ticket local transport
$13
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$4.13
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.32
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.79
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.17
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.14
🥚 Eggs, x12
$1.66
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.83
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.75
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$13.2
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.08
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$3.05
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.52
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.77
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.51
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.47
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.19
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.01
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$6.64
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.42
🚬 Cigarette pack
$2.58
💊 Cold medicince, 1 week
$4.68
🧴 Hair Shampoo
$1.68
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.75
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.09
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$17.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.5
👩‍⚕️ Doctor's visit
$14.8
💇 Haircut, simple
$2.4
👖 Brand Jeans
$40.6
👟 Brand Sneakers
$64.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$55.1
🏫 International Primary School, 1 year
$2792

Cost of living in other countries

Cost of living