Skip to content

Cost of Living in M'Sila | Algeria

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$385
$884
🛋️ Without rent
$219
$627
🏨 Rent & Utilities
$166
$257
🍽️ Food
$159
$409
🚐 Transport
$13.6
$37.2
💳 Monthly salary after tax
$253
🏙️ Population
150k

The average cost of living in M'Sila is $385, which is in the top 4% of the least expensive cities in the world, ranked 8833rd out of 9294 in our global list and 15th out of 30 in Algeria.

The median after-tax salary is $253, which is enough to cover living expenses for 0.7 months. Ranked 8186th (TOP 89%) in the list of best places to live in the world and 21st best city to live in Algeria. With an estimated population of 150k, M'Sila is the 21st largest city in Algeria.

✈️ Closest airport51 kmBou Saada Airport
😷 Air qualityModerate13 µg/m³
🎓 Best university rank8302University of M'sila
Cost of living in M'Sila infographic

Prices in M'Sila

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$2.59
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$10.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.45
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.01
☕ Cappuccino
$0.52
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.48

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.55
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.17
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.83
🥚 Eggs, x12
$1.04
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.78
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.45
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$9.67
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.91
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.45
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.09
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.59
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.4
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.35
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.16
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.1
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$6.79
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.49
🚬 Cigarette pack
$2.37
💊 Cold medicince, 1 week
$2.84
🧴 Hair Shampoo
$1.84
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.96
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.96

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.19
🎟️ Monthly ticket local transport
$11
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$4.63
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.27

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$131
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$91.3
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$239
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$162
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$23.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$36.5
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$43.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.32%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$930
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$463

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$14.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.7
👩‍⚕️ Doctor's visit
$8.89
💇 Haircut, simple
$1.9
👖 Brand Jeans
$34.8
👟 Brand Sneakers
$66.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$51
🏫 International Primary School, 1 year
$1699