Cost of Living in Chlef | Algeria

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$458
$1072
🛋️ Without rent
$210
$608
🏨 Rent & Utilities
$248
$464
🍽️ Food
$148
$385
🚐 Transport
$13.9
$38.2
💳 Monthly salary after tax
$428
🏙️ Population
155k

The average cost of living in Chlef is $458, which is in the top 12% of the least expensive cities in the world, ranked 8096th out of 9294 in our global list and 3rd out of 30 in Algeria.

The median after-tax salary is $428, which is enough to cover living expenses for 0.9 months. Ranked 7667th (TOP 83%) in the list of best places to live in the world and 7th best city to live in Algeria. With an estimated population of 155k, Chlef is the 19th largest city in Algeria.

✈️ Closest airport5 kmEch Cheliff Airport
😷 Air qualityGood11 µg/m³
🎓 Best university rank7687University of Chlef
Cost of living in Chlef infographic

Share this infographic!

Prices in Chlef

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$2.7
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$7.77
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.5
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$0.92
☕ Cappuccino
$0.49
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.52

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$167
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$223
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$353
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$431
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$23.6
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$36.6
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$12.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
11.92%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$931
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$463

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.19
🎟️ Monthly ticket local transport
$11
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$4.66
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.28

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.77
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.16
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.7
🥚 Eggs, x12
$1.04
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.69
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.47
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$14.1
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.12
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.26
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.78
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.31
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.31
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.27
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.17
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.09
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$6.86
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.48
🚬 Cigarette pack
$1.77
💊 Cold medicince, 1 week
$2.81
🧴 Hair Shampoo
$1.84
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.97
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.93

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$14.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.68
👩‍⚕️ Doctor's visit
$8.87
💇 Haircut, simple
$1.93
👖 Brand Jeans
$38.9
👟 Brand Sneakers
$66.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$51.5
🏫 International Primary School, 1 year
$1723