Cost of Living in Bechar | Algeria

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$479
$1078
🛋️ Without rent
$312
$848
🏨 Rent & Utilities
$167
$231
🍽️ Food
$243
$593
🚐 Transport
$18.3
$50.5
💳 Monthly salary after tax
$213
🏙️ Population
166k

The average cost of living in Bechar is $479, which is in the top 14% of the least expensive cities in the world, ranked 7928th out of 9294 in our global list and 2nd out of 30 in Algeria.

The median after-tax salary is $213, which is enough to cover living expenses for 0.4 months. Ranked 8407th (TOP 91%) in the list of best places to live in the world and 29th best city to live in Algeria. With an estimated population of 166k, Bechar is the 16th largest city in Algeria.

✈️ Closest airport7 kmBechar Boudghene Ben Ali Lotfi Airport
😷 Air qualityExcellent9.5 µg/m³
🎓 Best university rank9564Bechar University
Cost of living in Bechar infographic

Share this infographic!

Prices in Bechar

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$5.61
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$3.87
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.9
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$7.94
☕ Cappuccino
$2.32
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.48

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$157
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$95.6
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$184
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$154
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$21.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$32.9
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$37.6
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.28%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$583
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$462

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.17
🎟️ Monthly ticket local transport
$12.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$6.58
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.25

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.78
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.16
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.89
🥚 Eggs, x12
$1.14
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$12.5
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$5.05
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$9.36
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.13
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.33
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.93
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.66
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.47
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.31
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.15
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.32
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$23.1
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$5.38
🚬 Cigarette pack
$3.89
💊 Cold medicince, 1 week
$3.61
🧴 Hair Shampoo
$1.55
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.54
👄 Toothpaste, 1 tube
$3.85

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$10.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.99
👩‍⚕️ Doctor's visit
$7.99
💇 Haircut, simple
$3.09
👖 Brand Jeans
$31.5
👟 Brand Sneakers
$80.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$50.4
🏫 International Primary School, 1 year
$2770