Skip to content

Cost of Living in Beringen | Belgium

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1356
$2988
🛋️ Without rent
$610
$1945
🏨 Rent & Utilities
$746
$1042
🍽️ Food
$430
$1153
🚐 Transport
$66.3
$184
💳 Monthly salary after tax
$2089
🏙️ Population
46.1k

The average cost of living in Beringen is $1356, which is in the top 33% of the most expensive cities in the world, ranked 2988th out of 9294 in our global list and 84th out of 91 in Belgium.

The median after-tax salary is $2089, which is enough to cover living expenses for 1.5 months. Ranked 4367th (TOP 47%) in the list of best places to live in the world and 60th best city to live in Belgium. With an estimated population of 46.1k, Beringen is the 29th largest city in Belgium.

✈️ Closest airport23 kmKleine Brogel Air Base
😷 Air qualityGood11.2 µg/m³
🎓 Best university rank1316Hasselt University
Cost of living in Beringen infographic

Prices in Beringen

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$17.1
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$57.4
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.9
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.39
☕ Cappuccino
$2.86
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.58

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.78
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.57
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.13
🥚 Eggs, x12
$2.49
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$13.7
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$9.09
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12.4
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.27
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.7
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.25
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.29
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.15
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.37
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.38
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.61
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.4
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.57
🚬 Cigarette pack
$7.39
💊 Cold medicince, 1 week
$11.4
🧴 Hair Shampoo
$4.25
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.12
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.78

Transportation

🚌 Local transport ticket
$3.14
🎟️ Monthly ticket local transport
$49.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$23.9
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.38

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$694
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$569
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1198
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$734
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$112
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$175
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$40.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
1.71%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3513
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2769

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$31.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.13
👩‍⚕️ Doctor's visit
$30.5
💇 Haircut, simple
$18.6
👖 Brand Jeans
$90.4
👟 Brand Sneakers
$95.7
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$338
🏫 International Primary School, 1 year
$15975