Skip to content

Cost of Living in Liege | Belgium

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1424
$3427
🛋️ Without rent
$687
$2137
🏨 Rent & Utilities
$736
$1289
🍽️ Food
$499
$1322
🚐 Transport
$69.5
$193
💳 Monthly salary after tax
$2153
🏙️ Population
198k

The average cost of living in Liege is $1424, which is in the top 30% of the most expensive cities in the world, ranked 2725th out of 9294 in our global list and 47th out of 91 in Belgium.

The median after-tax salary is $2153, which is enough to cover living expenses for 1.5 months. Ranked 244th (TOP 3%) in the list of best places to live in the world and 4th best city to live in Belgium. With an estimated population of 198k, Liege is the 4th largest city in Belgium.

✈️ Closest airport10 kmLiege Airport
😷 Air qualityExcellent9.2 µg/m³
🎓 Best university rank667University of Liege
Cost of living in Liege infographic

Prices in Liege

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$16.9
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$68.3
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.17
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.96
☕ Cappuccino
$2.73
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.09

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.94
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.35
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.83
🥚 Eggs, x12
$2.75
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$25.7
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.8
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$15.4
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.74
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.13
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.4
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.5
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.17
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.22
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.68
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.21
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$7.34
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.56
🚬 Cigarette pack
$7.61
💊 Cold medicince, 1 week
$10.4
🧴 Hair Shampoo
$3.67
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.17
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.53

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.84
🎟️ Monthly ticket local transport
$42.3
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$17.9
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.61

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$633
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$515
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1268
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$945
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$149
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$230
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$49.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
1.42%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2572
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1846

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$28
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.2
👩‍⚕️ Doctor's visit
$29.8
💇 Haircut, simple
$14.5
👖 Brand Jeans
$113
👟 Brand Sneakers
$98.5
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$528
🏫 International Primary School, 1 year
$11255