Cost of Living in Dilbeek

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1561
$3791
🛋️ Without rent
$707
$2398
🏨 Rent & Utilities
$853
$1393
🍽️ Food
$502
$1341
🚐 Transport
$80.8
$226
💳 Monthly salary after tax
$2855
😀 Quality of life
74
🏙️ Population
42.4K

The average cost of living in Dilbeek is $1561, which is in the top 31% of the most expensive cities in the world, ranked 2862nd out of 9294 in our global list and 23rd out of 91 in Belgium.

The median after-tax salary is $2855, which is enough to cover living expenses for 1.8 months. Ranked 1490th (TOP 16%) in the list of best places to live in the world and 16th best city to live in Belgium. With an estimated population of 42.4K, Dilbeek is the 36th largest city in Belgium.

✈️ Closest airport 18 km Brussels Airport
😷 Air quality Good 11.4 µg/m³
🎓 Best university rank 323 Free University of Brussels
Cost of living in Dilbeek infographic

Share this infographic!

Prices in Dilbeek

Prices for goods and services in Dilbeek are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$20.5
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$89.4
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.65
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.49
 Cappuccino
$3.58
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.97
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$878
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$647
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1448
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1090
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$127
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$197
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$34
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
0.89%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$5025
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$4196
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.64
🎟️ Monthly ticket local transport
$53.2
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$30.9
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$2.11
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.78
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.45
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.24
🥚 Eggs, x12
$1.56
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.51
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.7
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$14.4
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.58
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.9
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.26
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.01
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.25
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.97
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.29
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.96
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$7.94
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.27
🚬 Cigarette pack
$8.94
💊 Cold medicince, 1 week
$10.8
🧴 Hair Shampoo
$4.62
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.97
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.84
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$34.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$8.99
👩‍⚕️ Doctor's visit
$34
💇 Haircut, simple
$22.2
👖 Brand Jeans
$104
👟 Brand Sneakers
$98.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$647
🏫 International Primary School, 1 year
$27344

Cost of living in other countries

Cost of living