Cost of Living in Ning'an

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$660
$1630
🛋️ Without rent
$370
$1195
🏨 Rent & Utilities
$290
$435
🍽️ Food
$250
$660
🚐 Transport
$40.4
$110
💳 Monthly salary after tax
$692
😀 Quality of life
37
🏙️ Population
440K

The average cost of living in Ning'an is $660, which is in the top 25% of the least expensive cities in the world, ranked 6974th out of 9294 in our global list and 426th out of 544 in China.

The median after-tax salary is $692, which is enough to cover living expenses for 1 months. Ranked 7595th (TOP 82%) in the list of best places to live in the world and 475th best city to live in China. With an estimated population of 440K, Ning'an is the 475th largest city in China.

✈️ Closest airport 22 km Mudanjiang Hailang International Airport
😷 Air quality Moderate 28.3 µg/m³
Cost of living in Ning'an infographic

Share this infographic!

Prices in Ning'an

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$4.91
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$23.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.2
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.64
 Cappuccino
$2.96
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.64
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$308
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$211
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$452
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$329
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$41.3
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$63.9
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$18.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.47%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2238
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1566
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.42
🎟️ Monthly ticket local transport
$19.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.86
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.14
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.55
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.34
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.1
🥚 Eggs, x12
$1.8
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.6
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.29
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.6
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.73
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.4
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.67
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.44
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.93
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.94
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.5
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.38
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$10.6
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.92
🚬 Cigarette pack
$3.19
💊 Cold medicince, 1 week
$5.4
🧴 Hair Shampoo
$3.91
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.51
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.57
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$30.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$5.52
👩‍⚕️ Doctor's visit
$30.5
💇 Haircut, simple
$5.03
👖 Brand Jeans
$56.5
👟 Brand Sneakers
$83.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$299
🏫 International Primary School, 1 year
$9412

Ning'an hotels map