Cost of Living in Sirjan | Iran

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$445
$1048
🛋️ Without rent
$233
$676
🏨 Rent & Utilities
$212
$372
🍽️ Food
$166
$430
🚐 Transport
$13.1
$35.1
💳 Monthly salary after tax
$383
🏙️ Population
200k

The average cost of living in Sirjan is $445, which is in the top 9% of the least expensive cities in the world, ranked 8379th out of 9294 in our global list and 34th out of 102 in Iran.

The median after-tax salary is $383, which is enough to cover living expenses for 0.9 months. Ranked 7910th (TOP 86%) in the list of best places to live in the world and 62nd best city to live in Iran. With an estimated population of 200k, Sirjan is the 49th largest city in Iran.

✈️ Closest airport11 kmSirjan Airport
😷 Air qualityModerate22 µg/m³
🎓 Best university rank9027Sirjan University of Technology
Cost of living in Sirjan infographic

Share this infographic!

Prices in Sirjan

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$3.84
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$13.4
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.44
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$0.93
☕ Cappuccino
$1.6
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.59

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$233
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$152
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$412
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$292
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$27.1
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$39.6
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$16.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
21.12%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1627
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$974

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.22
🎟️ Monthly ticket local transport
$10.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.17
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.28

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.65
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.38
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.05
🥚 Eggs, x12
$1.45
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$3.34
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.25
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$14.2
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.98
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.12
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.17
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.78
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.58
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.72
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.29
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.68
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$1.22
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.76
🚬 Cigarette pack
$2.25
💊 Cold medicince, 1 week
$1.81
🧴 Hair Shampoo
$1.59
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.83
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.9

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$14.2
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$2.54
👩‍⚕️ Doctor's visit
$7.42
💇 Haircut, simple
$2.02
👖 Brand Jeans
$45.6
👟 Brand Sneakers
$88.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$104
🏫 International Primary School, 1 year
$1104