Cost of Living in Pisa

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1254
$3105
🛋️ Without rent
$641
$2042
🏨 Rent & Utilities
$614
$1063
🍽️ Food
$452
$1213
🚐 Transport
$53.5
$150
💳 Monthly salary after tax
$1580
😀 Quality of life
81
🏙️ Population
88.7K

The average cost of living in Pisa is $1254, which is close to the world's average cost of living, ranked 4328th out of 9294 in our global list, 86th out of 148 in Italy, and 9th out of 10 in Tuscany.

The median after-tax salary is $1580, which is enough to cover living expenses for 1.3 months. Ranked 500th (TOP 5%) in the list of best places to live in the world and 12th best city to live in Italy, and 2nd most liveable city in Tuscany. With an estimated population of 88.7K, Pisa is the 58th largest city in Italy.

✈️ Closest airport 4 km Pisa International Airport
😷 Air quality Good 11.9 µg/m³
🎓 Best university rank 238 University of Pisa
Cost of living in Pisa infographic

Share this infographic!

Prices in Pisa

Prices for goods and services in Pisa are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$13.7
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$44.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.9
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.12
 Cappuccino
$1.51
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.64
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$591
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$464
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1080
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$834
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$100
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$156
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$24.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.97%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3184
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2845
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.96
🎟️ Monthly ticket local transport
$35.4
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$18.6
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.87
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.29
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.56
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.85
🥚 Eggs, x12
$3.34
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$19.5
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.1
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$18.3
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.95
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.66
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.48
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.56
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.49
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.5
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.31
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.86
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$6.8
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.64
🚬 Cigarette pack
$5.97
💊 Cold medicince, 1 week
$15.2
🧴 Hair Shampoo
$3.74
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.53
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.69
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$42.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$8.63
👩‍⚕️ Doctor's visit
$98.4
💇 Haircut, simple
$12.1
👖 Brand Jeans
$79.3
👟 Brand Sneakers
$82.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$419
🏫 International Primary School, 1 year
$11920

Cost of living in other countries

Pisa

Cost of living