Cost of Living in Tynemouth

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1673
$3953
🛋️ Without rent
$679
$2322
🏨 Rent & Utilities
$994
$1631
🍽️ Food
$482
$1253
🚐 Transport
$60.8
$163
💳 Monthly salary after tax
$2383
😀 Quality of life
68
🏙️ Population
68.2K

The average cost of living in Tynemouth is $1673, which is in the top 30% of the most expensive cities in the world, ranked 2756th out of 9294 in our global list, 201st out of 277 in the United Kingdom, and 172nd out of 231 in England.

The median after-tax salary is $2383, which is enough to cover living expenses for 1.4 months. Ranked 3426th (TOP 37%) in the list of best places to live in the world and 224th best city to live in the United Kingdom, and 195th most liveable city in England. With an estimated population of 68.2K, Tynemouth is the 134th largest city in the United Kingdom.

✈️ Closest airport 17 km Newcastle Airport
😷 Air quality Excellent 8.1 µg/m³
🎓 Best university rank 159 Newcastle University
Cost of living in Tynemouth infographic

Share this infographic!

Prices in Tynemouth

Prices for goods and services in Tynemouth are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$17.4
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$70.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.69
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.82
 Cappuccino
$3.92
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.17
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1097
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$694
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1752
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1211
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$178
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$271
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$41.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
5.91%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4463
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3288
Transportation
🚌 Local transport ticket
$3.06
🎟️ Monthly ticket local transport
$65.3
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$14.7
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.95
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.63
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.37
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.83
🥚 Eggs, x12
$3.64
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$9.36
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$8.01
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$11.9
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.73
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.63
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.49
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.82
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.45
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.38
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.98
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.82
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$9.7
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.27
🚬 Cigarette pack
$15.2
💊 Cold medicince, 1 week
$6.16
🧴 Hair Shampoo
$4.64
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.59
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.85
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$37.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.5
👩‍⚕️ Doctor's visit
$102
💇 Haircut, simple
$10.7
👖 Brand Jeans
$71
👟 Brand Sneakers
$81.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1155
🏫 International Primary School, 1 year
$16645

Cost of living in other countries

Cost of living