Cost of Living in Phan Rang-Thap Cham

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$532
$1503
🛋️ Without rent
$305
$1017
🏨 Rent & Utilities
$226
$486
🍽️ Food
$205
$534
🚐 Transport
$19.6
$55.9
💳 Monthly salary after tax
$436
😀 Quality of life
35
🏙️ Population
167K

The average cost of living in Phan Rang-Thap Cham is $532, which is in the top 12% of the least expensive cities in the world, ranked 8205th out of 9294 in our global list and 21st out of 38 in Vietnam.

The median after-tax salary is $436, which is enough to cover living expenses for 0.8 months. Ranked 7801st (TOP 84%) in the list of best places to live in the world and 30th best city to live in Vietnam. With an estimated population of 167K, Phan Rang-Thap Cham is the 33rd largest city in Vietnam.

✈️ Closest airport 54 km Cam Ranh International Airport / Cam Ranh Air Base
😷 Air quality Moderate 18.9 µg/m³
Cost of living in Phan Rang-Thap Cham infographic

Share this infographic!

Prices in Phan Rang-Thap Cham

Prices for goods and services in Phan Rang-Thap Cham are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$1.8
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$19.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.68
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$0.84
 Cappuccino
$1.95
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.58
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$246
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$166
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$522
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$398
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$33.7
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$52.4
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$10.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
10.12%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1592
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1027
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.36
🎟️ Monthly ticket local transport
$8.01
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.77
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.97
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.46
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.03
🥚 Eggs, x12
$1.56
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$12.6
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.88
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$9.65
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.69
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.21
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.65
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.02
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.34
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.12
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.49
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.07
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$8.58
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.79
🚬 Cigarette pack
$1.27
💊 Cold medicince, 1 week
$2.21
🧴 Hair Shampoo
$2.62
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.96
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.16
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$24.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.5
👩‍⚕️ Doctor's visit
$43.1
💇 Haircut, simple
$2.43
👖 Brand Jeans
$37.5
👟 Brand Sneakers
$104
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$153
🏫 International Primary School, 1 year
$12088

Cost of living in other countries

Cost of living