Cost of Living in Cangzhou

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$760
$1890
🛋️ Without rent
$421
$1446
🏨 Rent & Utilities
$339
$444
🍽️ Food
$256
$673
🚐 Transport
$72
$194
💳 Monthly salary after tax
$645
🏙️ Population
7.54M

The average cost of living in Cangzhou is $760, which is in the top 33% of the least expensive cities in the world, ranked 6167th out of 9294 in our global list and 58th out of 544 in China.

The median after-tax salary is $645, which is enough to cover living expenses for 0.8 months. Ranked 6520th (TOP 71%) in the list of best places to live in the world and 485th best city to live in China. With an estimated population of 7.54M, Cangzhou is the 31st largest city in China.

✈️ Closest airport13 kmCangxian Air Base
😷 Air qualityBad47.8 µg/m³
🎓 Best university rank8789Cangzhou Normal University
Cost of living in Cangzhou infographic

Share this infographic!

Prices in Cangzhou

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$3.11
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$12.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.27
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.08
☕ Cappuccino
$4.56
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.77

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$437
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$277
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$786
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$308
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$19
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$29.1
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$10.9
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.74%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$5867
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3113

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.15
🎟️ Monthly ticket local transport
$18.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.83
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.1

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.65
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.87
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.15
🥚 Eggs, x12
$1.98
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$15.6
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.31
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$13.5
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.99
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.3
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.87
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.25
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.91
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.03
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.27
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$13.8
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.89
🚬 Cigarette pack
$3.47
💊 Cold medicince, 1 week
$5.57
🧴 Hair Shampoo
$5.21
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.49
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.71

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$39
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$6.95
👩‍⚕️ Doctor's visit
$37.1
💇 Haircut, simple
$5.75
👖 Brand Jeans
$63.4
👟 Brand Sneakers
$93.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$493
🏫 International Primary School, 1 year
$15916