Cost of Living in Sanhe

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$655
$1691
🛋️ Without rent
$373
$1223
🏨 Rent & Utilities
$282
$468
🍽️ Food
$248
$658
🚐 Transport
$44.3
$121
💳 Monthly salary after tax
$744
🏙️ Population
652K

The average cost of living in Sanhe is $655, which is in the top 26% of the least expensive cities in the world, ranked 6803rd out of 9294 in our global list and 353rd out of 544 in China.

The median after-tax salary is $744, which is enough to cover living expenses for 1.1 months. Ranked 4419th (TOP 48%) in the list of best places to live in the world and 58th best city to live in China. With an estimated population of 652K, Sanhe is the 381st largest city in China.

✈️ Closest airport36 kmBeijing Tongxian Air Base
😷 Air qualityBad40.9 µg/m³
🎓 Best university rank4075North China Institute of Science and Technology
Cost of living in Sanhe infographic

Share this infographic!

Prices in Sanhe

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$4.28
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$22.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.21
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.54
☕ Cappuccino
$3.04
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.63

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$304
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$204
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$476
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$366
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$40.9
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$62.5
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$17.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.17%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2585
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1624

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.35
🎟️ Monthly ticket local transport
$19.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.62
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.02

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.67
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.37
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.08
🥚 Eggs, x12
$1.8
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11.4
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.23
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.8
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.79
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.32
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.67
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.39
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.97
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.97
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.5
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.36
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$10.2
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.87
🚬 Cigarette pack
$3.15
💊 Cold medicince, 1 week
$5.94
🧴 Hair Shampoo
$4.19
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.36
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.61

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$31.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$5.67
👩‍⚕️ Doctor's visit
$29.3
💇 Haircut, simple
$4.64
👖 Brand Jeans
$58.5
👟 Brand Sneakers
$85.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$337
🏫 International Primary School, 1 year
$10401