Cost of Living in Jinzhou | Hebei

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$594
$1558
🛋️ Without rent
$344
$1128
🏨 Rent & Utilities
$250
$430
🍽️ Food
$231
$612
🚐 Transport
$38.5
$104
💳 Monthly salary after tax
$692
🏙️ Population
538k

The average cost of living in Jinzhou is $594, which is in the top 24% of the least expensive cities in the world, ranked 6982nd out of 9294 in our global list and 370th out of 544 in China.

The median after-tax salary is $692, which is enough to cover living expenses for 1.2 months. Ranked 6415th (TOP 70%) in the list of best places to live in the world and 436th best city to live in China. With an estimated population of 538k, Jinzhou is the 419th largest city in China.

✈️ Closest airport41 kmShijiazhuang Daguocun International Airport
😷 Air qualityUnhealthy58 µg/m³
Cost of living in Jinzhou infographic

Share this infographic!

Prices in Jinzhou

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$4.1
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$20.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.85
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.44
☕ Cappuccino
$2.87
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.6

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$258
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$181
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$461
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$332
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$35.8
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$54
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$17.9
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
5.95%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2344
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1580

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.32
🎟️ Monthly ticket local transport
$18.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$4.94
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.51
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.27
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.04
🥚 Eggs, x12
$1.74
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.1
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.95
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$9.77
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.72
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.19
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.51
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.23
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.88
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.9
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.46
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.29
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$9.49
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.82
🚬 Cigarette pack
$2.95
💊 Cold medicince, 1 week
$5.42
🧴 Hair Shampoo
$4.16
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.32
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.56

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$28.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$5.37
👩‍⚕️ Doctor's visit
$28.1
💇 Haircut, simple
$4.32
👖 Brand Jeans
$54.2
👟 Brand Sneakers
$79.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$312
🏫 International Primary School, 1 year
$9405