Cost of Living in Luliang

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$603
$1568
🛋️ Without rent
$365
$1172
🏨 Rent & Utilities
$238
$396
🍽️ Food
$232
$604
🚐 Transport
$61.9
$170
💳 Monthly salary after tax
$644
😀 Quality of life
42
🏙️ Population
3.4M

The average cost of living in Luliang is $603, which is in the top 19% of the least expensive cities in the world, ranked 7513th out of 9294 in our global list and 300th out of 544 in China.

The median after-tax salary is $644, which is enough to cover living expenses for 1.1 months. Ranked 6971st (TOP 75%) in the list of best places to live in the world and 347th best city to live in China. With an estimated population of 3.4M, Luliang is the 148th largest city in China.

✈️ Closest airport 18 km Luliang Dawu Airport
😷 Air quality Moderate 26.8 µg/m³
🎓 Best university rank 8755 Luliang University
Cost of living in Luliang infographic

Share this infographic!

Prices in Luliang

Prices for goods and services in Luliang are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$4.64
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$20
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.43
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.61
 Cappuccino
$3.24
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.52
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$237
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$174
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$431
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$297
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$38.6
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$59.6
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$12.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
5.01%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4448
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2831
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.29
🎟️ Monthly ticket local transport
$15.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$4.19
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.13
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.61
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.6
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.09
🥚 Eggs, x12
$1.43
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$13
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.54
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.9
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.6
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.2
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.12
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.04
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.72
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.62
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.39
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.16
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.7
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.86
🚬 Cigarette pack
$2.88
💊 Cold medicince, 1 week
$3.75
🧴 Hair Shampoo
$3.75
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.46
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.51
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$29.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$5.37
👩‍⚕️ Doctor's visit
$24.9
💇 Haircut, simple
$4.88
👖 Brand Jeans
$51.9
👟 Brand Sneakers
$74
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$340
🏫 International Primary School, 1 year
$8525

Cost of living in other countries

Cost of living