Cost of Living in Qingyang

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$706
$1781
🛋️ Without rent
$403
$1310
🏨 Rent & Utilities
$303
$471
🍽️ Food
$254
$668
🚐 Transport
$67.4
$184
💳 Monthly salary after tax
$742
😀 Quality of life
41
🏙️ Population
2.18M

The average cost of living in Qingyang is $706, which is in the top 30% of the least expensive cities in the world, ranked 6511th out of 9294 in our global list and 164th out of 544 in China.

The median after-tax salary is $742, which is enough to cover living expenses for 1 months. Ranked 7093rd (TOP 76%) in the list of best places to live in the world and 363rd best city to live in China. With an estimated population of 2.18M, Qingyang is the 223rd largest city in China.

✈️ Closest airport 9 km Qingyang Xifeng Airport
😷 Air quality Moderate 26.8 µg/m³
🎓 Best university rank 9083 Longdong University
Cost of living in Qingyang infographic

Share this infographic!

Prices in Qingyang

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$4.73
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$22.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.24
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.71
 Cappuccino
$3.27
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.59
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$329
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$225
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$512
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$362
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$40.2
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$62
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$17
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.1%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2931
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1939
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.41
🎟️ Monthly ticket local transport
$19.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.47
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.15
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.68
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.42
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.11
🥚 Eggs, x12
$1.83
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11.7
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.25
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$11
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.77
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.39
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.71
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.38
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.91
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.94
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.49
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.37
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11.6
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.9
🚬 Cigarette pack
$3.24
💊 Cold medicince, 1 week
$5.42
🧴 Hair Shampoo
$4.14
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.55
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.6
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$32.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$5.9
👩‍⚕️ Doctor's visit
$31.7
💇 Haircut, simple
$5.31
👖 Brand Jeans
$57.2
👟 Brand Sneakers
$85.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$327
🏫 International Primary School, 1 year
$11203

Qingyang hotels map