Cost of Living in Mianyang

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$560
$1601
🛋️ Without rent
$389
$1362
🏨 Rent & Utilities
$171
$239
🍽️ Food
$241
$622
🚐 Transport
$68.1
$182
💳 Monthly salary after tax
$837
😀 Quality of life
48
🏙️ Population
4.87M

The average cost of living in Mianyang is $560, which is in the top 17% of the least expensive cities in the world, ranked 7726th out of 9294 in our global list and 535th out of 544 in China.

The median after-tax salary is $837, which is enough to cover living expenses for 1.5 months. Ranked 6331st (TOP 68%) in the list of best places to live in the world and 104th best city to live in China. With an estimated population of 4.87M, Mianyang is the 97th largest city in China.

✈️ Closest airport 4 km Mianyang Nanjiao Airport
😷 Air quality Bad 35.8 µg/m³
🎓 Best university rank 1608 Southwest University of Science and Technology
Cost of living in Mianyang infographic

Share this infographic!

Prices in Mianyang

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$3.09
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$17.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.77
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.12
 Cappuccino
$4.18
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.45
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$216
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$121
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$245
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$183
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$23
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$35.4
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$8.27
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
5.22%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3989
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2526
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.39
🎟️ Monthly ticket local transport
$19.3
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.1
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.16
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.74
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.84
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.68
🥚 Eggs, x12
$2.34
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$13.1
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$5.63
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$11.9
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.77
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.3
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.41
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.81
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.78
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.81
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.44
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.05
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$14
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.16
🚬 Cigarette pack
$2.94
💊 Cold medicince, 1 week
$3.54
🧴 Hair Shampoo
$2.26
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.51
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.2
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$35.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$6.02
👩‍⚕️ Doctor's visit
$34.6
💇 Haircut, simple
$6.41
👖 Brand Jeans
$53.4
👟 Brand Sneakers
$67.7
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$380
🏫 International Primary School, 1 year
$21008

Mianyang hotels map