Cost of Living in Leshan

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$725
$1839
🛋️ Without rent
$412
$1349
🏨 Rent & Utilities
$313
$491
🍽️ Food
$255
$670
🚐 Transport
$73
$199
💳 Monthly salary after tax
$784
😀 Quality of life
44
🏙️ Population
3.24M

The average cost of living in Leshan is $725, which is in the top 31% of the least expensive cities in the world, ranked 6398th out of 9294 in our global list and 120th out of 544 in China.

The median after-tax salary is $784, which is enough to cover living expenses for 1.1 months. Ranked 6679th (TOP 72%) in the list of best places to live in the world and 212th best city to live in China. With an estimated population of 3.24M, Leshan is the 158th largest city in China.

✈️ Closest airport 104 km Chengdu Tianfu International Airport
😷 Air quality Bad 38.6 µg/m³
🎓 Best university rank 5164 Leshan Normal University
Cost of living in Leshan infographic

Share this infographic!

Prices in Leshan

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$4.57
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$22.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.19
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.77
 Cappuccino
$3.5
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.57
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$349
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$234
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$554
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$378
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$39.8
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$60.7
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$16.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
5.79%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3335
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2137
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.4
🎟️ Monthly ticket local transport
$19.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.19
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.16
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.75
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.49
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.1
🥚 Eggs, x12
$1.81
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$12.1
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.23
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$11.4
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.8
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.39
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.74
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.35
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.89
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.94
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.48
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.36
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.2
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.89
🚬 Cigarette pack
$3.27
💊 Cold medicince, 1 week
$5.36
🧴 Hair Shampoo
$4.28
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.57
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.62
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$33.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$6.02
👩‍⚕️ Doctor's visit
$33.3
💇 Haircut, simple
$5.4
👖 Brand Jeans
$58
👟 Brand Sneakers
$86.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$349
🏫 International Primary School, 1 year
$12286

Leshan hotels map