Cost of Living in Ankang

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$698
$1862
🛋️ Without rent
$397
$1388
🏨 Rent & Utilities
$301
$473
🍽️ Food
$253
$667
🚐 Transport
$63.9
$172
💳 Monthly salary after tax
$755
😀 Quality of life
41
🏙️ Population
2.63M

The average cost of living in Ankang is $698, which is in the top 29% of the least expensive cities in the world, ranked 6576th out of 9294 in our global list and 193rd out of 544 in China.

The median after-tax salary is $755, which is enough to cover living expenses for 1.1 months. Ranked 7047th (TOP 76%) in the list of best places to live in the world and 347th best city to live in China. With an estimated population of 2.63M, Ankang is the 191st largest city in China.

✈️ Closest airport 168 km Xi'an Air Base
😷 Air quality Moderate 23.6 µg/m³
🎓 Best university rank 5580 Ankang University
Cost of living in Ankang infographic

Share this infographic!

Prices in Ankang

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$4.69
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$22.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.96
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.74
 Cappuccino
$4.38
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.41
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$341
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$229
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$538
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$372
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$34.7
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$53.7
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$15
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.46%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3091
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2024
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.4
🎟️ Monthly ticket local transport
$19.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.71
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.26
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.79
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.15
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.41
🥚 Eggs, x12
$1.35
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11.4
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.69
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$11.2
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.44
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.39
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.86
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.48
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.86
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.95
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.37
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.37
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.53
🚬 Cigarette pack
$3.08
💊 Cold medicince, 1 week
$5.32
🧴 Hair Shampoo
$4.25
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.57
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.61
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$32.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$5.29
👩‍⚕️ Doctor's visit
$32.7
💇 Haircut, simple
$5.3
👖 Brand Jeans
$55.4
👟 Brand Sneakers
$81
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$452
🏫 International Primary School, 1 year
$18127

Ankang hotels map