Cost of Living in Laoling

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$657
$1697
🛋️ Without rent
$373
$1227
🏨 Rent & Utilities
$284
$471
🍽️ Food
$249
$659
🚐 Transport
$45
$123
💳 Monthly salary after tax
$741
🏙️ Population
690K

The average cost of living in Laoling is $657, which is in the top 27% of the least expensive cities in the world, ranked 6771st out of 9294 in our global list and 332nd out of 544 in China.

The median after-tax salary is $741, which is enough to cover living expenses for 1.1 months. Ranked 6090th (TOP 66%) in the list of best places to live in the world and 319th best city to live in China. With an estimated population of 690K, Laoling is the 363rd largest city in China.

✈️ Closest airport79 kmCangxian Air Base
😷 Air qualityBad49 µg/m³
Cost of living in Laoling infographic

Share this infographic!

Prices in Laoling

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$4.28
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$22.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.15
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.52
☕ Cappuccino
$3.03
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.62

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$306
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$205
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$477
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$369
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$40.8
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$62.3
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$17.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.12%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2622
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1631

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.35
🎟️ Monthly ticket local transport
$19.3
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.56
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.01

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.68
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.39
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.1
🥚 Eggs, x12
$1.84
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11.3
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.25
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.7
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.79
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.32
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.66
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.39
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.96
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.97
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.5
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.35
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$10.3
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.88
🚬 Cigarette pack
$3.2
💊 Cold medicince, 1 week
$5.94
🧴 Hair Shampoo
$4.22
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.37
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.62

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$31.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$5.63
👩‍⚕️ Doctor's visit
$29.1
💇 Haircut, simple
$4.65
👖 Brand Jeans
$58.4
👟 Brand Sneakers
$85
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$336
🏫 International Primary School, 1 year
$10596