Cost of Living in Qena

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$227
$621
🛋️ Without rent
$166
$499
🏨 Rent & Utilities
$60.4
$122
🍽️ Food
$108
$279
🚐 Transport
$8.76
$24.2
💳 Monthly salary after tax
$93.4
😀 Quality of life
24
🏙️ Population
201K

The average cost of living in Qena is $227, which is in the top 0.3% of the least expensive cities in the world, ranked 9271st out of 9294 in our global list and 27th out of 29 in Egypt.

The median after-tax salary is $93.4, which is enough to cover living expenses for 0.4 months. Ranked 8871st (TOP 95%) in the list of best places to live in the world and 27th best city to live in Egypt. With an estimated population of 201K, Qena is the 21st largest city in Egypt.

✈️ Closest airport 55 km Luxor International Airport
😷 Air quality Moderate 19.3 µg/m³
🎓 Best university rank 4906 South Valley University - Qena
Cost of living in Qena infographic

Share this infographic!

Prices in Qena

Prices for goods and services in Qena are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$1.63
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$6.56
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.34
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.27
 Cappuccino
$0.64
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.36
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$59.7
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$36
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$143
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$82
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$14.9
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$23
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$4.82
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
13.02%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$382
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$240
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.13
🎟️ Monthly ticket local transport
$5.44
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.17
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.3
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.5
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.17
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.5
🥚 Eggs, x12
$0.72
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$2.28
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.03
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.53
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.83
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.43
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.33
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.25
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.2
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.21
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.14
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.58
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.31
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.98
🚬 Cigarette pack
$1.4
💊 Cold medicince, 1 week
$1.86
🧴 Hair Shampoo
$1.82
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.87
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.76
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$12.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$2.5
👩‍⚕️ Doctor's visit
$9.56
💇 Haircut, simple
$2.03
👖 Brand Jeans
$18
👟 Brand Sneakers
$99.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$55.2
🏫 International Primary School, 1 year
$2154

Cost of living in other countries

Cost of living