Cost of Living in Hyesan

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1470
$3539
🛋️ Without rent
$624
$1738
🏨 Rent & Utilities
$845
$1802
🍽️ Food
$495
$1311
🚐 Transport
$75.9
$201
💳 Monthly salary after tax
$315
😀 Quality of life
10
🏙️ Population
193K

The average cost of living in Hyesan is $1470, which is in the top 30% of the most expensive cities in the world, ranked 2810th out of 9294 in our global list and 20th out of 24 in North Korea.

The median after-tax salary is $315, which is enough to cover living expenses for 0.2 months. Ranked 9260th (TOP 100%) in the list of best places to live in the world and 24th best city to live in North Korea. With an estimated population of 193K, Hyesan is the 19th largest city in North Korea.

Why living in Hyesan costs 4.7 times more than the average salary? Because we have a developed country lifestyle as a reference and in some least developed countries maintaining such a standard of living is hard and expensive. Thus, living costs in Hyesan for locals and expats differ significantly.

✈️ Closest airport 80 km Hwangsuwon Airbase
😷 Air quality Moderate 23.2 µg/m³
Cost of living in Hyesan infographic

Share this infographic!

Prices in Hyesan

Prices for goods and services in Hyesan are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$9.5
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$113
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.02
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.64
 Cappuccino
$1.53
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.63
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$756
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$688
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$2570
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1372
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$85.4
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$132
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$58.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
12.18%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$934
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$560
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.43
🎟️ Monthly ticket local transport
$72.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$20.4
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.87
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.17
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.28
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.67
🥚 Eggs, x12
$2.52
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$8.06
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$18.3
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.16
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.08
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.1
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.29
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$6.91
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$3.12
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.88
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.36
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.23
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.98
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.74
🚬 Cigarette pack
$2.4
💊 Cold medicince, 1 week
$3.4
🧴 Hair Shampoo
$2.82
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.44
👄 Toothpaste, 1 tube
$4.17
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$22.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.94
👩‍⚕️ Doctor's visit
$19.5
💇 Haircut, simple
$4.17
👖 Brand Jeans
$30.3
👟 Brand Sneakers
$61.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$97.9
🏫 International Primary School, 1 year
$2854

Hyesan hotels map