Cost of Living in Paju

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1015
$2727
🛋️ Without rent
$600
$1902
🏨 Rent & Utilities
$415
$824
🍽️ Food
$437
$1130
🚐 Transport
$72.1
$195
💳 Monthly salary after tax
$1958
😀 Quality of life
71
🏙️ Population
415K

The average cost of living in Paju is $1015, which is close to the world's average cost of living, ranked 5458th out of 9294 in our global list and 33rd out of 87 in South Korea.

The median after-tax salary is $1958, which is enough to cover living expenses for 1.9 months. Ranked 1907th (TOP 21%) in the list of best places to live in the world and 20th best city to live in South Korea. With an estimated population of 415K, Paju is the 30th largest city in South Korea.

✈️ Closest airport31 kmGimpo International Airport
😷 Air qualityModerate20.7 µg/m³
Cost of living in Paju infographic

Share this infographic!

Prices in Paju

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$6.12
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$29.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.31
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.06
 Cappuccino
$3.6
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.39
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$406
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$294
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$816
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$654
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$75.2
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$115
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$23.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.34%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$5806
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3580
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.18
🎟️ Monthly ticket local transport
$40.3
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$11.7
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.34
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.96
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.33
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.49
🥚 Eggs, x12
$2.62
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$14.5
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$25.4
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$5.93
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$3.52
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.73
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$3.09
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.36
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.7
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.54
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.8
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.01
🚬 Cigarette pack
$3.83
💊 Cold medicince, 1 week
$5.37
🧴 Hair Shampoo
$5.36
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.85
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.08
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$44.8
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$8.91
👩‍⚕️ Doctor's visit
$24.1
💇 Haircut, simple
$10.2
👖 Brand Jeans
$59.9
👟 Brand Sneakers
$81.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$349
🏫 International Primary School, 1 year
$20716

Paju hotels map