Cost of Living in Anyang, South Korea

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1022
$2936
🛋️ Without rent
$622
$1952
🏨 Rent & Utilities
$400
$984
🍽️ Food
$457
$1154
🚐 Transport
$55.9
$142
💳 Monthly salary after tax
$1770
😀 Quality of life
71
🏙️ Population
233K

The average cost of living in Anyang is $1022, which is close to the world's average cost of living, ranked 5339th out of 9294 in our global list and 48th out of 87 in South Korea.

The median after-tax salary is $1770, which is enough to cover living expenses for 1.7 months. Ranked 2003rd (TOP 22%) in the list of best places to live in the world and 23rd best city to live in South Korea. With an estimated population of 233K, Anyang is the 48th largest city in South Korea.

✈️ Closest airport 17 km Seoul Air Base (K-16)
😷 Air quality Moderate 20.3 µg/m³
🎓 Best university rank 155 Seoul National University
Cost of living in Anyang infographic

Share this infographic!

Prices in Anyang

Prices for goods and services in Anyang are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$6.34
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$28.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.46
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.79
 Cappuccino
$3.3
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.58
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$434
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$256
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1130
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$750
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$90.4
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$140
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$17.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.89%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$8317
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$5893
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.04
🎟️ Monthly ticket local transport
$63.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$7.56
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.06
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.83
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.82
🥚 Eggs, x12
$3.23
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$14.8
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$8.98
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$32.3
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$6.84
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$3.44
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$5.32
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$5.77
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$4.01
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.87
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.81
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.92
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$24.9
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.04
🚬 Cigarette pack
$3.01
💊 Cold medicince, 1 week
$1.62
🧴 Hair Shampoo
$4.19
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.4
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.84
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$85.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$8.8
👩‍⚕️ Doctor's visit
$55.4
💇 Haircut, simple
$7.94
👖 Brand Jeans
$58.2
👟 Brand Sneakers
$72
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$423
🏫 International Primary School, 1 year
$21091

Cost of living in other countries

Anyang

Cost of living

Anyang Cost of Living comparisons