Cost of Living in Gwangmyeong

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1004
$2696
🛋️ Without rent
$590
$1873
🏨 Rent & Utilities
$414
$823
🍽️ Food
$435
$1125
🚐 Transport
$64.3
$174
💳 Monthly salary after tax
$1913
😀 Quality of life
72
🏙️ Population
318K

The average cost of living in Gwangmyeong is $1004, which is close to the world's average cost of living, ranked 5487th out of 9294 in our global list and 38th out of 87 in South Korea.

The median after-tax salary is $1913, which is enough to cover living expenses for 1.9 months. Ranked 1272nd (TOP 14%) in the list of best places to live in the world and 12th best city to live in South Korea. With an estimated population of 318K, Gwangmyeong is the 35th largest city in South Korea.

✈️ Closest airport11 kmGimpo International Airport
😷 Air qualityModerate21 µg/m³
🎓 Best university rank189Seoul National University
Cost of living in Gwangmyeong infographic

Share this infographic!

Prices in Gwangmyeong

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$6.21
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$29.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.35
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.05
 Cappuccino
$3.61
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.41
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$400
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$295
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$810
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$653
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$74
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$115
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$23.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.3%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$5603
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3503
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.18
🎟️ Monthly ticket local transport
$40.4
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$11.7
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.34
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.96
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.33
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.45
🥚 Eggs, x12
$2.57
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$14.3
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$9.95
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$25.1
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$5.89
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$3.5
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.93
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.67
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$3.03
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.35
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.7
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.53
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.7
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.99
🚬 Cigarette pack
$3.88
💊 Cold medicince, 1 week
$5.41
🧴 Hair Shampoo
$5.35
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.82
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.04
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$44.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$8.95
👩‍⚕️ Doctor's visit
$24.2
💇 Haircut, simple
$9.99
👖 Brand Jeans
$60.4
👟 Brand Sneakers
$80.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$345
🏫 International Primary School, 1 year
$20587

Gwangmyeong hotels map