Cost of Living in Lae

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$514
$1240
🛋️ Without rent
$280
$829
🏨 Rent & Utilities
$234
$411
🍽️ Food
$201
$527
🚐 Transport
$22.7
$62.6
💳 Monthly salary after tax
$348
😀 Quality of life
30
🏙️ Population
101K

The average cost of living in Lae is $514, which is in the top 11% of the least expensive cities in the world, ranked 8239th out of 9294 in our global list and 2nd out of 2 in Papua New Guinea.

The median after-tax salary is $348, which is enough to cover living expenses for 0.7 months. Ranked 8494th (TOP 91%) in the list of best places to live in the world and 2nd best city to live in Papua New Guinea. With an estimated population of 101K, Lae is the 2nd largest city in Papua New Guinea.

✈️ Closest airport 34 km Nadzab Airport
😷 Air quality Excellent 5.5 µg/m³
🎓 Best university rank 5138 Papua New Guinea University of Technology
Cost of living in Lae infographic

Share this infographic!

Prices in Lae

Prices for goods and services in Lae are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$3.66
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$19.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.63
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.65
 Cappuccino
$1.6
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.68
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$223
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$149
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$439
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$291
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$38.2
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$57.9
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$32.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
11.95%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$999
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$614
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.45
🎟️ Monthly ticket local transport
$18.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$6.99
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.96
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.02
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.73
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.07
🥚 Eggs, x12
$1.5
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.11
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.18
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.45
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.91
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.1
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.32
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.07
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.9
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.9
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.37
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.27
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$7.05
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.28
🚬 Cigarette pack
$2.47
💊 Cold medicince, 1 week
$3.62
🧴 Hair Shampoo
$2.82
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.43
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.16
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$23.2
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.03
👩‍⚕️ Doctor's visit
$20.1
💇 Haircut, simple
$4.34
👖 Brand Jeans
$33.5
👟 Brand Sneakers
$62.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$115
🏫 International Primary School, 1 year
$3187

Lae hotels map