Cost of Living in Ulan-Ude

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$616
$1565
🛋️ Without rent
$338
$998
🏨 Rent & Utilities
$278
$567
🍽️ Food
$235
$623
🚐 Transport
$38.8
$101
💳 Monthly salary after tax
$413
😀 Quality of life
44
🏙️ Population
439K

The average cost of living in Ulan-Ude is $616, which is in the top 19% of the least expensive cities in the world, ranked 7487th out of 9294 in our global list and 57th out of 122 in Russia.

The median after-tax salary is $413, which is enough to cover living expenses for 0.7 months. Ranked 6617th (TOP 71%) in the list of best places to live in the world and 49th best city to live in Russia. With an estimated population of 439K, Ulan-Ude is the 45th largest city in Russia.

✈️ Closest airport 9 km Ulan-Ude East Airport
😷 Air quality Moderate 22.7 µg/m³
🎓 Best university rank 5054 Buryat State University
Cost of living in Ulan-Ude infographic

Share this infographic!

Prices in Ulan-Ude

Prices for goods and services in Ulan-Ude are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$3.96
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$28.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.34
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.29
 Cappuccino
$2.84
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.04
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$306
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$193
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$657
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$430
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$55.4
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$84.7
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$6.93
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
18.3%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1724
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1201
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.4
🎟️ Monthly ticket local transport
$28.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$4.97
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.62
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.12
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.5
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.18
🥚 Eggs, x12
$1.22
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$8.23
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.01
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.42
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.58
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.49
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.88
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.05
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.43
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.39
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.4
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.7
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.66
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.93
🚬 Cigarette pack
$2.15
💊 Cold medicince, 1 week
$4.75
🧴 Hair Shampoo
$2.95
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.03
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.38
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$27.9
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.56
👩‍⚕️ Doctor's visit
$16.9
💇 Haircut, simple
$3.6
👖 Brand Jeans
$41.6
👟 Brand Sneakers
$84.8
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$136
🏫 International Primary School, 1 year
$3449

Cost of living in other countries

Ulan-Ude

Cost of living

$349

$907

$6.64K