Cost of Living in A Coruna

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1196
$2669
🛋️ Without rent
$585
$1752
🏨 Rent & Utilities
$612
$917
🍽️ Food
$380
$988
🚐 Transport
$62.1
$174
💳 Monthly salary after tax
$1595
😀 Quality of life
75
🏙️ Population
249K

The average cost of living in A Coruna is $1196, which is close to the world's average cost of living, ranked 4496th out of 9294 in our global list and 95th out of 153 in Spain.

The median after-tax salary is $1595, which is enough to cover living expenses for 1.3 months. Ranked 1052nd (TOP 11%) in the list of best places to live in the world and 33rd best city to live in Spain. With an estimated population of 249K, A Coruna is the 19th largest city in Spain.

✈️ Closest airport 7 km A Coruna Airport
😷 Air quality Excellent 9.7 µg/m³
🎓 Best university rank 921 University of A Coruna
Cost of living in A Coruna infographic

Share this infographic!

Prices in A Coruna

Prices for goods and services in A Coruna are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$13.7
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$46.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.98
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.35
 Cappuccino
$1.76
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.21
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$620
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$463
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1063
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$675
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$87.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$134
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$30
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.49%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3140
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2328
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.34
🎟️ Monthly ticket local transport
$29
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.5
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.6
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.06
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.05
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.54
🥚 Eggs, x12
$3
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.69
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.8
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.22
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.05
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.97
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.39
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.93
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.33
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.34
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.94
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.49
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.47
🚬 Cigarette pack
$5.69
💊 Cold medicince, 1 week
$4.54
🧴 Hair Shampoo
$3.47
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.45
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.17
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$41.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$8.36
👩‍⚕️ Doctor's visit
$94.2
💇 Haircut, simple
$23.2
👖 Brand Jeans
$72.8
👟 Brand Sneakers
$86.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$263
🏫 International Primary School, 1 year
$4736

Cost of living in other countries

A Coruna

Cost of living