Cost of Living in Vigo

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$991
$2359
🛋️ Without rent
$482
$1475
🏨 Rent & Utilities
$508
$884
🍽️ Food
$307
$810
🚐 Transport
$67.6
$182
💳 Monthly salary after tax
$1536
😀 Quality of life
76
🏙️ Population
294K

The average cost of living in Vigo is $991, which is close to the world's average cost of living, ranked 5399th out of 9294 in our global list and 107th out of 153 in Spain.

The median after-tax salary is $1536, which is enough to cover living expenses for 1.6 months. Ranked 597th (TOP 6%) in the list of best places to live in the world and 16th best city to live in Spain. With an estimated population of 294K, Vigo is the 15th largest city in Spain.

✈️ Closest airport 8 km Vigo Airport
😷 Air quality Good 11 µg/m³
🎓 Best university rank 831 University of Vigo
Cost of living in Vigo infographic

Share this infographic!

Prices in Vigo

Prices for goods and services in Vigo are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$10.8
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$42.3
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.1
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.45
 Cappuccino
$1.43
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.62
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$525
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$371
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$667
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$760
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$66.9
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$103
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$39.6
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.08%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2089
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1392
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.38
🎟️ Monthly ticket local transport
$46.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$12
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.52
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.78
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.02
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.94
🥚 Eggs, x12
$1.81
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$7.35
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$6.67
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$9.66
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.55
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.36
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.67
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.85
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.3
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.54
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.33
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.74
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.12
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.8
🚬 Cigarette pack
$5.11
💊 Cold medicince, 1 week
$5.07
🧴 Hair Shampoo
$2.94
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.51
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.66
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$34.8
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$8.12
👩‍⚕️ Doctor's visit
$64.7
💇 Haircut, simple
$12
👖 Brand Jeans
$74.4
👟 Brand Sneakers
$59.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$332
🏫 International Primary School, 1 year
$4535

Vigo hotels map