Skip to content

Cost of Living in Gyumri | Armenia

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$505
$1142
🛋️ Without rent
$245
$769
🏨 Rent & Utilities
$260
$372
🍽️ Food
$167
$458
🚐 Transport
$17.4
$44.6
💳 Monthly salary after tax
$208
🏙️ Population
122k

The average cost of living in Gyumri is $505, which is in the top 17% of the least expensive cities in the world, ranked 7646th out of 9294 in our global list and 10th out of 10 in Armenia.

The median after-tax salary is $208, which is enough to cover living expenses for 0.4 months. Ranked 8224th (TOP 89%) in the list of best places to live in the world and 7th best city to live in Armenia. With an estimated population of 122k, Gyumri is the 2nd largest city in Armenia.

✈️ Closest airport4 kmGyumri Shirak Airport
😷 Air qualityModerate27.6 µg/m³
🎓 Best university rank15418Shirak State University
Cost of living in Gyumri infographic

Prices in Gyumri

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$3.49
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$13.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$2.76
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$0.92
☕ Cappuccino
$0.93
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.48

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.88
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.28
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.67
🥚 Eggs, x12
$1.59
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.8
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.01
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.18
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.99
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.34
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.03
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.68
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.42
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.62
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.35
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.45
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.87
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.83
🚬 Cigarette pack
$1.24
💊 Cold medicince, 1 week
$7.05
🧴 Hair Shampoo
$2.9
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.15
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.51

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.21
🎟️ Monthly ticket local transport
$25.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.52
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.88

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$243
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$177
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$366
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$251
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$54
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$82.5
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$15.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
12.1%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1485
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$753

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$42.2
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$1.03
👩‍⚕️ Doctor's visit
$11.7
💇 Haircut, simple
$1.33
👖 Brand Jeans
$73.3
👟 Brand Sneakers
$70.8
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$149
🏫 International Primary School, 1 year
$4046