Skip to content

Cost of Living in Divinopolis | Brazil

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$536
$1286
🛋️ Without rent
$298
$939
🏨 Rent & Utilities
$238
$347
🍽️ Food
$189
$501
🚐 Transport
$39.5
$107
💳 Monthly salary after tax
$327
🏙️ Population
213k

The average cost of living in Divinopolis is $536, which is in the top 20% of the least expensive cities in the world, ranked 7419th out of 9294 in our global list and 27th out of 385 in Brazil.

The median after-tax salary is $327, which is enough to cover living expenses for 0.6 months. Ranked 7854th (TOP 85%) in the list of best places to live in the world and 141st best city to live in Brazil. With an estimated population of 213k, Divinopolis is the 122nd largest city in Brazil.

✈️ Closest airport103 kmPampulha - Carlos Drummond de Andrade Airport
😷 Air qualityModerate15 µg/m³
Cost of living in Divinopolis infographic

Prices in Divinopolis

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$3.1
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$11.9
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.36
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.51
☕ Cappuccino
$1.35
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.84

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.66
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.7
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.69
🥚 Eggs, x12
$1.05
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.64
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.57
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$4.85
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.9
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.71
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.72
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.01
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.73
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.68
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.39
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.16
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$15.9
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.89
🚬 Cigarette pack
$2.24
💊 Cold medicince, 1 week
$6.32
🧴 Hair Shampoo
$3.56
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.21
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.03

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.77
🎟️ Monthly ticket local transport
$29.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$9.99
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.68

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$136
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$105
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$241
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$150
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$102
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$154
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$25.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
9.81%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1054
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$618

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$12.8
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.47
👩‍⚕️ Doctor's visit
$49.4
💇 Haircut, simple
$3.65
👖 Brand Jeans
$41
👟 Brand Sneakers
$62.8
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$185
🏫 International Primary School, 1 year
$4845