Cost of Living in Volta Redonda | Brazil

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$386
$1097
🛋️ Without rent
$226
$714
🏨 Rent & Utilities
$160
$383
🍽️ Food
$144
$383
🚐 Transport
$33.9
$90.3
💳 Monthly salary after tax
$191
🏙️ Population
263k

The average cost of living in Volta Redonda is $386, which is in the top 4% of the least expensive cities in the world, ranked 8832nd out of 9294 in our global list and 375th out of 385 in Brazil.

The median after-tax salary is $191, which is enough to cover living expenses for 0.5 months. Ranked 7983rd (TOP 86%) in the list of best places to live in the world and 160th best city to live in Brazil. With an estimated population of 263k, Volta Redonda is the 95th largest city in Brazil.

✈️ Closest airport60 kmSanta Cruz Air Force Base
😷 Air qualityModerate14.9 µg/m³
Cost of living in Volta Redonda infographic

Share this infographic!

Prices in Volta Redonda

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$2.34
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$14.9
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.33
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.77
☕ Cappuccino
$1.76
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.83

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$134
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$97
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$243
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$322
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$37.8
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$58.7
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$17.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
11.91%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1195
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$925

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.69
🎟️ Monthly ticket local transport
$26
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.8
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.85

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.68
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.63
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.54
🥚 Eggs, x12
$1.18
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.13
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.16
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$3.7
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.96
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.55
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.73
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.1
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.8
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.73
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.37
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.02
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.87
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.74
🚬 Cigarette pack
$1.45
💊 Cold medicince, 1 week
$3.36
🧴 Hair Shampoo
$3.4
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.78
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.61

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$15.9
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.09
👩‍⚕️ Doctor's visit
$29.3
💇 Haircut, simple
$3.32
👖 Brand Jeans
$21.7
👟 Brand Sneakers
$44.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$177
🏫 International Primary School, 1 year
$3989