Skip to content

Cost of Living in Petropolis | Brazil

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$489
$1271
🛋️ Without rent
$266
$916
🏨 Rent & Utilities
$223
$355
🍽️ Food
$160
$416
🚐 Transport
$46.3
$124
💳 Monthly salary after tax
$186
🏙️ Population
298k

The average cost of living in Petropolis is $489, which is in the top 15% of the least expensive cities in the world, ranked 7822nd out of 9294 in our global list and 53rd out of 385 in Brazil.

The median after-tax salary is $186, which is enough to cover living expenses for 0.4 months. Ranked 7381st (TOP 80%) in the list of best places to live in the world and 78th best city to live in Brazil. With an estimated population of 298k, Petropolis is the 83rd largest city in Brazil.

Why living in Petropolis costs 2.6 times more than the average salary? Because we have a developed country lifestyle as a reference and in some least developed countries maintaining such a standard of living is hard and expensive. Thus, living costs in Petropolis for locals and expats differ significantly.

✈️ Closest airport35 kmRio Galeao - Tom Jobim International Airport
😷 Air qualityModerate15.2 µg/m³
🎓 Best university rank6319Catholic University of Petropolis
Cost of living in Petropolis infographic

Prices in Petropolis

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$3.5
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$15
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.54
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.46
☕ Cappuccino
$1.3
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.82

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.71
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.19
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.75
🥚 Eggs, x12
$1.15
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.77
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.37
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.19
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.97
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.52
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.73
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.85
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.77
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.63
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.47
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.12
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.78
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.9
🚬 Cigarette pack
$2.12
💊 Cold medicince, 1 week
$2.38
🧴 Hair Shampoo
$2.68
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.62

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.81
🎟️ Monthly ticket local transport
$31.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$9
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.81

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$246
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$150
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$385
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$259
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$32.6
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$50.1
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$20.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
12.4%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1075
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$636

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$21.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$2.24
👩‍⚕️ Doctor's visit
$28.9
💇 Haircut, simple
$3.78
👖 Brand Jeans
$43.5
👟 Brand Sneakers
$65.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$373
🏫 International Primary School, 1 year
$8838