Cost of Living in Pudong

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$756
$2011
🛋️ Without rent
$424
$1422
🏨 Rent & Utilities
$331
$589
🍽️ Food
$262
$691
🚐 Transport
$73.7
$200
💳 Monthly salary after tax
$885
🏙️ Population
5.19M

The average cost of living in Pudong is $756, which is in the top 33% of the least expensive cities in the world, ranked 6196th out of 9294 in our global list and 67th out of 544 in China.

The median after-tax salary is $885, which is enough to cover living expenses for 1.2 months. Ranked 1366th (TOP 15%) in the list of best places to live in the world and 21st best city to live in China. With an estimated population of 5.19M, Pudong is the 77th largest city in China.

✈️ Closest airport17 kmShanghai Dachang Air Base
😷 Air qualityModerate31.5 µg/m³
🎓 Best university rank112Shanghai Jiao Tong University
Cost of living in Pudong infographic

Share this infographic!

Prices in Pudong

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$3.87
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$22.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.2
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.68
☕ Cappuccino
$4
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.51

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$389
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$252
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$678
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$477
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$38.3
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$57.9
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$14
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
5.27%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4769
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2594

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.31
🎟️ Monthly ticket local transport
$18.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$4.45
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.08

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.07
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.7
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.14
🥚 Eggs, x12
$1.89
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$14.2
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.32
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12.6
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.92
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.32
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.81
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.29
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.93
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.98
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.49
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.3
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.7
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.9
🚬 Cigarette pack
$3.4
💊 Cold medicince, 1 week
$5.78
🧴 Hair Shampoo
$4.85
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.44
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.66

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$36.9
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$6.57
👩‍⚕️ Doctor's visit
$34.3
💇 Haircut, simple
$5.4
👖 Brand Jeans
$61.5
👟 Brand Sneakers
$89.8
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$438
🏫 International Primary School, 1 year
$13935