Cost of Living in Yizheng

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$664
$1643
🛋️ Without rent
$374
$1207
🏨 Rent & Utilities
$290
$436
🍽️ Food
$250
$659
🚐 Transport
$44.4
$121
💳 Monthly salary after tax
$692
😀 Quality of life
47
🏙️ Population
564K

The average cost of living in Yizheng is $664, which is in the top 26% of the least expensive cities in the world, ranked 6921st out of 9294 in our global list and 384th out of 544 in China.

The median after-tax salary is $692, which is enough to cover living expenses for 1 months. Ranked 6348th (TOP 68%) in the list of best places to live in the world and 109th best city to live in China. With an estimated population of 564K, Yizheng is the 423rd largest city in China.

✈️ Closest airport 61 km Yangzhou Taizhou Airport
😷 Air quality Moderate 33.9 µg/m³
Cost of living in Yizheng infographic

Share this infographic!

Prices in Yizheng

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$4.9
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$23.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.22
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.64
 Cappuccino
$2.97
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.62
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$307
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$211
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$450
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$331
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$41.6
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$63.1
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$18.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.46%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2311
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1587
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.42
🎟️ Monthly ticket local transport
$19.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.78
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.14
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.56
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.33
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.11
🥚 Eggs, x12
$1.82
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.6
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.26
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.6
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.74
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.38
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.66
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.42
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.92
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.94
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.49
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.39
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$10.7
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.91
🚬 Cigarette pack
$3.17
💊 Cold medicince, 1 week
$5.41
🧴 Hair Shampoo
$3.92
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.52
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.59
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$30.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$5.55
👩‍⚕️ Doctor's visit
$30.6
💇 Haircut, simple
$5.06
👖 Brand Jeans
$57.1
👟 Brand Sneakers
$83.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$299
🏫 International Primary School, 1 year
$9559

Yizheng hotels map