Cost of Living in Yangzhou

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$711
$1954
🛋️ Without rent
$464
$1589
🏨 Rent & Utilities
$247
$365
🍽️ Food
$315
$822
🚐 Transport
$72.3
$202
💳 Monthly salary after tax
$666
😀 Quality of life
48
🏙️ Population
4.56M

The average cost of living in Yangzhou is $711, which is in the top 29% of the least expensive cities in the world, ranked 6602nd out of 9294 in our global list and 129th out of 544 in China.

The median after-tax salary is $666, which is enough to cover living expenses for 0.9 months. Ranked 6349th (TOP 68%) in the list of best places to live in the world and 91st best city to live in China. With an estimated population of 4.56M, Yangzhou is the 108th largest city in China.

✈️ Closest airport 33 km Yangzhou Taizhou Airport
😷 Air quality Moderate 34.2 µg/m³
🎓 Best university rank 817 Jiangsu University
Cost of living in Yangzhou infographic

Share this infographic!

Prices in Yangzhou

Prices for goods and services in Yangzhou are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$9.56
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$48.4
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.91
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.38
 Cappuccino
$4.41
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.47
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$266
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$158
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$408
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$234
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$54.2
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$82.4
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$13.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
5.15%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2639
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1799
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.3
🎟️ Monthly ticket local transport
$13.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.04
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.3
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.64
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.5
🥚 Eggs, x12
$1.63
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.93
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$5.22
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.3
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.59
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.49
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.51
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.28
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.08
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.03
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.49
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.93
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.1
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.89
🚬 Cigarette pack
$6.47
💊 Cold medicince, 1 week
$3.42
🧴 Hair Shampoo
$2.94
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$4.15
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.67
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$15.9
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$6.31
👩‍⚕️ Doctor's visit
$29.1
💇 Haircut, simple
$4.67
👖 Brand Jeans
$42.1
👟 Brand Sneakers
$96.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$437
🏫 International Primary School, 1 year
$20784

Cost of living in other countries

Cost of living