Cost of Living in Danyang

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$673
$1671
🛋️ Without rent
$381
$1231
🏨 Rent & Utilities
$292
$440
🍽️ Food
$251
$661
🚐 Transport
$50.5
$138
💳 Monthly salary after tax
$703
😀 Quality of life
46
🏙️ Population
806K

The average cost of living in Danyang is $673, which is in the top 27% of the least expensive cities in the world, ranked 6817th out of 9294 in our global list and 308th out of 544 in China.

The median after-tax salary is $703, which is enough to cover living expenses for 1 months. Ranked 6473rd (TOP 70%) in the list of best places to live in the world and 142nd best city to live in China. With an estimated population of 806K, Danyang is the 348th largest city in China.

✈️ Closest airport 51 km Liyang Tianmuhu General Airport
😷 Air quality Moderate 34.8 µg/m³
🎓 Best university rank 817 Jiangsu University
Cost of living in Danyang infographic

Share this infographic!

Prices in Danyang

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$4.84
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$22.9
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.22
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.65
 Cappuccino
$3
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.63
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$310
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$213
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$461
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$333
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$41.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$63.4
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$17.9
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.31%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2391
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1646
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.42
🎟️ Monthly ticket local transport
$19.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.76
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.14
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.59
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.36
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.1
🥚 Eggs, x12
$1.79
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.27
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.7
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.75
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.39
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.66
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.43
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.92
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.95
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.49
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.39
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$10.8
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.9
🚬 Cigarette pack
$3.17
💊 Cold medicince, 1 week
$5.45
🧴 Hair Shampoo
$3.96
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.51
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.59
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$30.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$5.6
👩‍⚕️ Doctor's visit
$30.4
💇 Haircut, simple
$5.08
👖 Brand Jeans
$56.6
👟 Brand Sneakers
$85.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$302
🏫 International Primary School, 1 year
$9940

Danyang hotels map