Cost of Living in Plzen

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$954
$2151
🛋️ Without rent
$436
$1351
🏨 Rent & Utilities
$517
$800
🍽️ Food
$294
$790
🚐 Transport
$42.3
$118
💳 Monthly salary after tax
$1322
😀 Quality of life
73
🏙️ Population
175K

The average cost of living in Plzen is $954, which is in the top 39% of the least expensive cities in the world, ranked 5663rd out of 9294 in our global list and 14th out of 58 in the Czech Republic.

The median after-tax salary is $1322, which is enough to cover living expenses for 1.4 months. Ranked 1071st (TOP 12%) in the list of best places to live in the world and 4th best city to live in the Czech Republic. With an estimated population of 175K, Plzen is the 4th largest city in the Czech Republic.

✈️ Closest airport11 kmPlzen-Line Airport
😷 Air qualityGood11.5 µg/m³
🎓 Best university rank1245University of West Bohemia
Cost of living in Plzen infographic

Share this infographic!

Prices in Plzen

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$6.59
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$27.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.05
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.64
 Cappuccino
$2.41
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.32
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$406
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$355
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$616
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$567
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$132
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$204
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$19.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
2.28%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2966
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2287
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.84
🎟️ Monthly ticket local transport
$23.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$12.4
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.46
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.82
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.13
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.61
🥚 Eggs, x12
$1.65
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$9.3
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$6.4
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$11.6
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.65
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.35
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.79
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.58
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.7
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.81
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.32
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.57
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.62
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.01
🚬 Cigarette pack
$5.55
💊 Cold medicince, 1 week
$9.24
🧴 Hair Shampoo
$3.05
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.35
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.57
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$34.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$8.81
👩‍⚕️ Doctor's visit
$31.4
💇 Haircut, simple
$4.74
👖 Brand Jeans
$95.8
👟 Brand Sneakers
$85.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$252
🏫 International Primary School, 1 year
$6077

Plzen hotels map